Delikatność i moc

Czy w delikatności można odnaleźć moc? Czy dzisiaj delikatność może być potężna, bezkompromisowa i zwyciężać? Czy pokazując delikatność i kruchość, inni stają się bardziej uważni i odważni? A jeśli to wcale nie chodzi o pokazywanie siły, mocy, potęgi? A o bycie, bycie sobą, ugruntowanie, uziemienie?

Otulona przyrodą obserwuję.

Kilkunastometrowe sosny… wysokie, stabilne, mocno uziemione, a jednocześnie wiotkie i kołyszące się przy najmniejszym podmuchu wiatru.
Magnolię… subtelną, delikatną, wręcz nieśmiałą, która nie robi nic, a skupia na sobie całą uwagę. Im delikatniej rozkwita, tym ma większą moc przyciągania.
Leszczynę… wiotką, gibką, kołyszącą się, a jednocześnie mocną, długo opierającą się płomieniom ognia.
Konwalie… niewinne, lekkie, subtelne, a mające w sobie moc aż do zatruwania.
Mlecze… które obsypały łąkę żółtym kolorem, pokazując że to one tu rządzą, po to żeby za chwilę zniknąć w przestworzach, zdmuchnięte przez nawet delikatny wiatr.

I tak dalej, i tak dalej.

Obserwacja przyrody przywodzi mi na myśl… że nie wszystko wygląda takie, jakim jest. Coś, co sprawia wrażenie mocy, siły, władzy, w rzeczywistości jest kruche, delikatne, ulotne, zagubione. To, co wydaje się kruche i delikatne, w rzeczywistości kryje w sobie moc, siłę, przyciąga.

W delikatności i subtelności kryje się wielka moc, we wrażliwości i kruchości niezłomność i potęga. Siła niekoniecznie czyni silnymi, moc niekoniecznie ukrywa w sobie moc, a potęga może w środku skrywać kruchość i słabość. Wiele rzeczy jest odwrotnością tego, jak wyglądają i jakimi wydają się być.

Człowiek wrażliwy, kruchy i delikatny, w gruncie rzeczy ma ogromną moc i siłę. Człowiek silny i potężny, w istocie jest subtelny i delikatny. Rzecz w tym, że często z jakiegoś powodu chcemy być odwrotnością tego, czym i kim jesteśmy. Bo wydaje się, że tak będzie łatwiej wygodniej lepiej. W ten sposób jednak oddalamy się od siebie i swojej prawdy.

A gdyby być po prostu jak ta sosna, magnolia, leszczyna, konwalie, mlecze… Być tym, kim się jest.
Bo w tym właśnie jest jednocześnie delikatność i moc.

photo 1 (7)     photo 3 (2)


2 komentarze

 1. Niebieska

  / Odpowiedz

  Łojeju, no tak! 🙂 Całkowicie rozkleił mnie ten tekst, no przecież, że tak nie inaczej!:o), a jeśli nawet, to też dobrze 🙂 Kłaniam się i dziękuję ☺️🙏💚


  • Paulina Skorwider Post author

   / Odpowiedz

   Dziękuję serdecznie za odwiedziny! Tak… wiele rzeczy jest odwrotnością tego, jak wyglądają i jakimi wydają się być, ale wiele rzeczy nie jest też innych. Najważniejsze jednak, by pamiętać, że prawdziwa delikatność i moc są z głębi serca, a to jest bezwarunkowo piękne! Serdeczności 🙂


Dodaj komentarz