Intuicja

Przebłysk, świadomość, głos wewnętrzny, głos serca, czucie, wewnętrzna mądrość…

Intuicja – różnie nazywana, dotyczy tego samego. Pewnego przebłysku, który transformuje się w postaci myśli, jednakże przebłysk ten nie pochodzi z umysłu, a pochodzi z serca, ze źródła, z głębokiego wnętrza, z jedności. Ten głos serca płynie wcześniej, powstaje zanim wykreuje się myśl i zacznie działać umysł. Nawet fizycy potwierdzają to w badaniach, że fala energetyczna dla danego działania powstaje w przestrzeni serca wcześniej, dopiero później umysł ją przetwarza na myśl, słowa, zamanifestowane działanie, o ile oczywiście wcześniej nie odrzuci głosu serca jako niedorzecznego, nierealnego i absurdalnego, co przecież robi.

Oglądałam właśnie jeden z moich ulubionych filmów Niebiańska przepowiednia, gdy pod sam koniec filmu przyszedł do mnie przebłysk, aby napisać o intuicji. Jak tylko przebłysk dotarł do mojego umysłu, pomyślałam sobie eeee, bez sensu. I w tym momencie na ekranie pojawiło się tzw. siódme objawienie, które brzmi: w wypełnianiu tej misji możemy odkryć wewnętrzną intuicję, która wskaże nam, dokąd pójść i co robić, i jeśli będziemy interpretować ją pozytywnie, poprowadzi nas poprzez zbiegi okoliczności, które otworzą drzwi do wypełnienia naszej misji. Zatem otwieram te drzwi i piszę o intuicji (po angielsku insight – tak w książce Niebiańska przepowiednia nazywa się każde z objawień). 

O co więc chodzi z tą intuicją? I czemu tak trudno jest wsłuchiwać się w ten wewnętrzny głos? Przede wszystkim intuicja jest nanosekundowym przebłyskiem (może być słowem, obrazem). Nigdy nie będzie logicznym wywodem z pięcioma argumentami „za” i pięcioma „przeciw”. W zabieganym świecie, w którym od wnętrza odciągają nas liczne bodźce, trudno jest wsłuchiwać się w siebie, intuicja jest zwyczajnie zagłuszona. Ten subtelny głos wewnętrzny najlepiej jest słyszany w spokoju i ciszy. Ponadto od pokoleń jesteśmy społeczeństwem uczonym, programowanym i kodowanym na umysł, na myślenie, analizowanie. Intuicja jest całkowicie czymś innym. Jest spoza jakichkolwiek programów. I bardzo często przychodzi w tzw. nieodpowiednim momencie.

To, co powoduje, że ludzie często nie kierują się intuicją, jest kwestia zawierzenia i zaufania. Czy to jest ta prawdziwa intuicja i właśnie to powinienem zrobić? Jak to stwierdzić? Poza tym przebłyskiem nie ma żadnych innych dowodów.

Zatem… wiemy, że jest coś takiego jak przebłysk, głos wewnętrzny, głos serca. Wiemy też, że aby go usłyszeć, potrzeba ciszy i spokoju. Oraz zaufania w to, co usłyszymy. Jest jeszcze coś – wsłuchiwanie się w głos wewnętrzny można praktykować – na wiele sposobów. Przytoczę kilka, które warto sprawdzić na sobie.

1. Gdy pojawia się ten przebłysk, zadaj pytanie: co to jest? dlaczego ten przebłysk przyszedł do mnie właśnie teraz? co to jest za inspiracja?
2. Pozwalaj sobie na ciszę, na spokój. Możesz medytować w ciszy, możesz iść na spacer do lasu, do parku. Wybieraj takie miejsca, taką przestrzeń, gdzie potrafisz się wyciszyć. Wtedy łatwiej usłyszysz swój głos wewnętrzny.
3. Używaj wszystkich zmysłów do odczuwania świata, wtedy Twoja uważność skieruje się też na intuicję.
4. Oddawaj się zajęciom, które wyciszają umysł. Innymi słowy: zajmij czymś umysł, np. rysowaniem, kolorowaniem, grą na pianinie… Gdy zajmiesz umysł i przestanie produkować najlepsze życiowe scenariusze, zaczniesz słyszeć Twój wewnętrzny głos.
5. Baw się w zgadywanki: czy samochód, który jedzie przede mną skręci w prawo czy w lewo, kto teraz do mnie zadzwoni, która drużyna wygra mecz… etc. Zobacz, jak często przewidzisz daną sytuację.
6. Rozmawiaj ze swoim ciałem. Odczytuj wskazówki płynące z ciała, wszelkie intensywności, dyskomfort, bóle. Spostrzegaj, jakim sytuacjom w Twoim życiu towarzyszą. Czy chcą coś powiedzieć? Czy odczuwasz je lekko lub ciężko? To może być intuicja, mówiąca do Ciebie poprzez ciało.
7. Zmieniaj bieg i rytm codziennego życia. Tak jak często możesz, nie wpadaj w rutynę.
8. Przebywaj na łonie natury. Natura wspiera Cię w usłyszeniu głosu wewnętrznego.
9. Odczuwaj, nie myśl.
10. Bądź uważny na innych ludzi, na to kim są, co powiedzą, co zrobią, zanim ich poznasz, zanim coś powiedzą, zanim coś zrobią.
11. Zrób ze słuchania wewnętrznego głosu codzienną praktykę.

Usłysz, zaufaj temu, co do Ciebie przyjdzie. Zobacz, dokąd to może Cię poprowadzić.

A jeśli Twoja droga może być prostsza niż się wydaje?
A jeśli już wszystko masz, co jest w tej drodze potrzebne?
I wystarczy to tylko poczuć w sobie i usłyszeć z wewnątrz?

Trust yourself. You know more than you think you do. – Benjamin Spock
Intuition is a spiritual faculty and does not explain, but simply points the way. – Florence Scovel Shinn


Dodaj komentarz