Postanowienia noworoczne

Patrzę na ocean, na wzburzone fale lekko podmywające brzeg, zatapiam wzrok w niebieskim niebie, w skalnym klifie, mrużę oczy do słońca i zastanawiam się… czy ocean, fale, niebo, słońce odnotowały fakt, że dziś mamy pierwszy dzień nowego roku. I czy w związku z tym ocean, fale, niebo, słońce zrobiły jakieś postanowienia noworoczne. Na przykład: że niebo będzie bardziej niebieskie przez następnych 20 dni lub że fale będą codziennie coraz wyższe, a ocean będzie szumieć coraz głośniej (albo ciszej). I że słońce będzie nieprzerwanie ogrzewać ciepłem, które w przyjemny sposób przenika komórki w ciele.

Zapewne ani ocean ani słońce, ani niebo, skalisty klif i fale, a także wiatr nie zauważyły, że przyszedł nowy rok. One po prostu są. Są w zgodzie na wszystko. I w podobnej zgodzie na wszystko nie zrobiły postanowień noworocznych.

Ja również nie robię postanowień. Noworocznych i jakichkolwiek innych. Moje życie stanowię tu i teraz, nie „po”. Często bywa tak, że postanowienia tracą moc, zaraz po ich ustanowieniu. Na drugi dzień, za tydzień, miesiąc, ba – nawet za godzinę. Coś, co miało znaczenie dziś, nie ma znaczenia jutro, za tydzień, za kilka miesięcy…

Postanowieniom często towarzyszy ciężar, poczucie winy, wyrzuty sumienia. Postanowienia oparte są na punktach widzenia, że coś nie działa i trzeba coś zmienić. A jeśli wszystko działa? Zawsze, w każdym momencie. I jedyne, co możemy zrobić, to wybrać z lekkością coś innego. Zamiast postanawiam – wybrać. Nie czekać aż postanowienie (działanie odroczone w czasie) się zrealizuje, tylko wybrać teraz, wybrać to, co jest zgodne z naszym sercem i pragnieniami. Czy to nie jest prostsze i przyjemniejsze? A nade wszystko to właśnie wibruje z nami w danym momencie.

Jakkolwiek czujecie, jakakolwiek jest prawda w Waszych postanowieniach, wyborach… życzę, aby towarzyszyła temu lekkość i radość.

Moim dzisiejszym postanowieniem, wyborem – jest radość z patrzenia na ocean, fale, niebo i słońce. I jeśli już dziś mogę wybrać coś na jutro, wybieram to samo, choć jak wiadomo, nie będzie tak samo. No… i może nieznacznie zmienię miejsce 😉

IMG_8357x   IMG_8349x


Dodaj komentarz