Nurture in nature

Chodzę po lesie i zastanawiam się, gdzie jest wiatr kiedy nie wieje i jak bardzo nic sobie z tego nie robią ptaki. I jednocześnie tak bardzo, jak nic sobie z tego nie robią, tak bardzo są. Skupione na śpiewaniu, obecne w każdym dźwięku, niemalże rozśpiewujące leśną ciszę.

Zrób spokojny spacer na łonie Matki Natury. Odżywisz swój umysł, ciało i duszę / Take a quiet walk with Mother Nature. It will nurture your mind, body, and soul, Anthony Douglas.

Przebywanie na łonie natury jest terapią dla umysłu, ciała i duszy.
Umysł uspokaja się na łonie natury. Umysł zanika, przechodzi w stan zero – niemyślenia – i przestaje być ciągle gadającym oraz wszystko wiedzącym scenarzystą i analitykiem życia.
Ciało rozluźnia się i relaksuje, oddycha, harmonizuje, odpuszcza napięcia i stresy. Ciało słyszy, widzi, czuje, zatapia się w kolorach, zapachach, dźwiękach i przestrzeni.
Dusza odpoczywa. Dusza jest wolna, spokojna, znajduje się w wewnętrznej ciszy, która manifestuje się na zewnątrz. Dusza jest prawdziwa, niczym nie stłamszona.

To właśnie na łonie natury, być może po raz pierwszy można prawdziwie odczuć, czym jest brak oddzielenia. Można odczuć jedność siebie ze wszystkim i ze wszystkimi, można odczuć prawdziwe połączenie ze sobą, z naturą i z całym Wszechświatem jednocześnie. Bo my nie jesteśmy w kawałkach, choć tak na to patrzymy. Bo Wszechświat nie jest w kawałkach, choć tak na to patrzymy. Wszystko jest jednością i całością. Jesteśmy pełnią i harmonią. I to jest stan, który jest naszym naturalnym stanem, odczuwanie pełni oraz jedności siebie i Wszechświata. To stan do działania, kreowania, generowania życia, jakie jest ponad naszymi wyobrażeniami, projekcjami, oczekiwaniami, znaczeniami, scenariuszami i wyprodukowanymi kawałkami życia. I do tego możemy mieć nieustający dostęp. Przebywanie na łonie natury może nas na to otworzyć, jeśli chcemy i jesteśmy gotowi na jedność i harmonię.

Jak to możliwe, że zapominamy o tym, co najbardziej dostępne, żywiące nas i wspierające…?
A gdyby tak raz w tygodniu, może kilka razy w tygodniu, pozwolić sobie na spokojny spacer na łonie natury?
Co mogłoby to innego wnieść do życia?

Na łonie natury wystarczy słuchać i obserwować. I być. Jeśli zrobimy to naprawdę, całym sobą, ciałem i sercem, poczujemy jak bardzo w przestrzeni natury jest coś więcej. Jak bardzo natura nas nurtuje i tworzy przestrzeń do bycia. Jak bardzo natura opiekuje się nami i nas wspiera. O ile łatwiej być na łonie natury obecnym z emocjami, myślokształtami, wszystkim co jest.  O ile łatwiej uwolnić, odpuścić emocje, puścić myślokształty, stać się obserwatorem. Znika każdy ciężar i znaczenie. Być może ten ciężar i znaczenie nigdy nie istniały, a jedynie w hałasie, zgiełku, zabieganiu nie byliśmy w stanie tego spostrzec, wyciszyć umysłu i uwolnić się od iluzorycznego ciężaru codzienności.

Jeśli pozwolimy otulić się ciszy natury – lasu, morza, oceanu, łąki, parku, wiatru, słońca, deszczu – to ją usłyszymy, czując połączenie, które daje nam przestrzeń do obecności i bycia. Do bycia sobą.

Każde drzewo aż woła, by się do niego przytulać.
Każdy dźwięk aż prosi, by się wsłuchać.
Każdy krok zrobiony na łonie natury aż prosi, by się zatrzymać i celebrować.
Każdy oddech aż pragnie, by zaczerpnąć więcej i więcej życia.

Jak często pozwalasz sobie na zaopiekowanie przez naturę? Jak często przejeżdżasz obok lasu, parku, łąki i nawet ich nie zauważasz? Nie zatrzymujesz się i nie idziesz na spacer… Dokąd się tak spieszysz? A jeśli to własnie tam jest życie i jeśli to tam – w przestrzeni natury – a nie na spotkaniu, na terapii, podczas rozmowy ze znajomymi czy na myślowym autopilocie w samochodzie, usłyszysz pragnienie swojego serca? Usłyszysz w tej ciszy siebie?

Zatrzymaj się, wejdź do lasu, idź do parku, nad morze – na łono natury, które jest obok ciebie – przytul się do drzewa, poczuj trawę bosymi stopami, piasek… i pozwól ciszy otulić. Wcale nie musisz iść daleko i głęboko, i na długo. Po prostu zacznij to robić. W zatrzymaniu słuchaj i celebruj to, co jest… A to jest twoje życie.

photo 1 (4)     photo 4


Dodaj komentarz